Gaultéria Ležatá – Gaultheria Procumbens

2.90 

Gaultéria Ležatá – Gaultheria Procumbens je pôvodom zo severovýchodnej Ameriky. Je členom rodu Ericaceae. Prvé záznamy o pestovaní tejto zaujímavej, plazivej rastliny pochádzajú z druhej polovice 18. storočia. Gaultéria dosahuje výšky 15 – 20 cm. Táto trvalka je plazivá rastlina a vytvára drobné, lesklé, tmavozelené listy. Na jeseň menia farbu na atraktívnu tmavočervenú farbu.

Katalógové číslo: 992 Kategórie: , ,

Popis

Gaultéria Ležatá – Gaultheria Procumbens je pôvodom zo severovýchodnej Ameriky. Je členom rodu Ericaceae. Názov rodu, do ktorého patrí, pochádza z mena kanadského botanika Jean-Françoisa Gaultiera z 18. storočia. Prvé záznamy o pestovaní tejto zaujímavej, plazivej rastliny pochádzajú z druhej polovice 18. storočia. Gaultéria dosahuje výšky 15 – 20 cm. Táto trvalka je plazivá rastlina a vytvára drobné, lesklé, tmavozelené listy. Na jeseň menia farbu na atraktívnu tmavočervenú farbu. Mladé výhonky a listy sú však tmavo červeno – hnedé. Kvitne od júla do septembra, vyvíjajú sa na nej ružové svetlé kvety. Najdekoratívnejšia je však od októbra, keď vytvára krásne guľovité červené plody, ktoré na rastline zostanú až do jari.

Gaultéria Ležatá – Gaultheria Procumbens najlepšie rastie na polotienistých miestach. V lete sa ju oplatí presunúť do záhrady. Rovnako ako všetky rastliny vresu má ráad mierne kyslé, dobre priepustné, rašelinové substráty. Mierne polievanie, hnojenie od jari do jesene každé 2 týždne zmesou hnojív neobsahujúcich vápnik. Pôdu možno občas okysliť zalievaním vodou s niekoľkými kvapkami citrónu. Rastlinu je najlepšie presadiť do trochu väčších nádob na jar. Rastlina si našla svoje uplatnenie v bytoch a na balkónoch. V záhrade ju môžeme stretnúť medzi vresovými rastlinami a skalkami. Rastlina vylučuje éterický olej, ktorý sa používa pri výrobe liekov a kozmetiky. Rastline sa kedysi hovorilo „horský čaj“ – nálev z jej listov konzumovali Indiáni.

Viac info

Hmotnosť 0.3 kg
Rozmery 9 × 9 × 10 cm

Recenzie

Nikto zatiaľ nepridal hodnotenie.

Pridajte prvú recenziu pre “Gaultéria Ležatá – Gaultheria Procumbens”

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

TOP