Zvonček Dalmátsky – Campanula Portenschlagiana

2.50 

Zvonček Dalmátsky – Campanula Portenschlagiana je druh kvitnúcej rastliny z čeľade Campanulaceae, pôvodom z dalmatínskych hôr v Chorvátsku. Je to silná, nízko rastúca, kopcovitá vždyzelená trvalka s tmavo fialovými kvetmi v lete. Medzi ďalšie bežné mená patrí zvonček dalmátsky, zvonček Adria. Charakteristickou črtou tohto druhu sú modrofialové hviezdne kvety zhromaždené v krátkych zhlukoch. Rastliny tvoria kompaktné trsy, dorastajú až do výšky cca 20 cm.

Popis

Zvonček Dalmátsky – Campanula Portenschlagiana je druh kvitnúcej rastliny z čeľade Campanulaceae, pôvodom z dalmatínskych hôr v Chorvátsku. Je to silná, nízko rastúca, kopcovitá vždyzelená trvalka s tmavo fialovými kvetmi v lete. Medzi ďalšie bežné mená patrí zvonček dalmátsky, zvonček Adria. Charakteristickou črtou tohto druhu sú modrofialové hviezdne kvety zhromaždené v krátkych zhlukoch. Navyše zvončeky tvoria kompaktné trsy, ktoré dorastajú až do výšky cca 20 cm. Zvonček kvitne v júni a rastlinu zdobí do konca júla. Zvonček Dalmátsky je vďaka svojim dlhým výhonkom, prenikajúcim do každej skalnej štrbiny, prispôsobený životu v suchu. V záhradách možno tieto trvalky pestovať na slnečných a polotienistých miestach, v substráte s alkalickým a neutrálnym pH. Uprednostňujú ľahké a dobre priepustné pôdy. Je potrebné vyhnúť sa výsadbe rastlín do ílovitej pôdy so slabou nasiakavosťou. Táto skalnička je úplne mrazuvzdorná.

Zvonček Dalmátsky – Campanula Portenschlagiana má očarujúce početné kvety, ktoré vyzerajú nádherne na pozadí vyšších trvaliek. Okrem toho, rastlina vytvára pekné farebné kompozície aj s inými skalnými rastlinami alebo aj s inými zvončekovými kvetmi. Rastlina sa môže vysádzať do skupín po 2 – 3 rastlinách alebo jednotlivo. Vysaďte asi 11-15 zvončekov na 1 m2, rozmiestnených 30 x 40 cm. Skalnička sa rozrastie doširoka a pokryje zem hustými vankúšmi. Starostlivosť o rastliny spočíva v ich zastrihávaní po odkvitnutí v júli. Pravidelné odstraňovanie vyschnutých kvetov tiež predĺži čas kvitnutia. Počas dlhších období bez dažďov by mali byť rastliny mierne polievané.

Viac info

Hmotnosť 0.30 kg
Rozmery 9 × 9 × 10 cm
Farba

fialová, svetlo modrá

Recenzie

Nikto zatiaľ nepridal hodnotenie.

Pridajte prvú recenziu pre “Zvonček Dalmátsky – Campanula Portenschlagiana”

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

TOP