Tymián Obyčajný – Thymus Vulgaris

1.50 

Tymián Obyčajný – Thymus Vulgaris je trváca rastlina z čeľade Lamiaceae. Pochádza zo stredomorskej oblasti. V prírodných podmienkach vytvára veľké zhluky prerastajúce plytké, skalnaté vápencové pôdy na horských svahoch. Tymián je nízky ker, vysoký asi 30 cm a široký dokonca niekoľko desiatok cm. Je to trváca bylinka s drevnatenými výhonkami.

Katalógové číslo: 889 Kategórie: ,

Popis

Tymián Obyčajný – Thymus Vulgaris je trváca rastlina z čeľade Lamiaceae. Pochádza zo stredomorskej oblasti. V prírodných podmienkach vytvára veľké zhluky prerastajúce plytké, skalnaté vápencové pôdy na horských svahoch. Tymián je nízky ker, vysoký asi 30 cm a široký dokonca niekoľko desiatok cm. Je to trváca bylinka s drevnatenými výhonkami. Výhonky sú husto porastené veľmi malými, eliptickými zelenými listami. Listy sú stočené nahor, pokryté malými olejovými žľazami, ich spodná strana je svetlejšia. Tymian kvitne od júna do septembra. Má malé, biele, ružové alebo fialové kvety. Bylinkovou surovinou sú vrchné časti výhonkov. Ak si chceme tymián uchovať, môžeme ho nechať vysušiť.

Tymián Obyčajný – Thymus Vulgaris rastie najlepšie v teplých, slnkom osvetlených pozíciách s južnou alebo juhozápadnou expozíciou. Na úrodných dobre priepustných, teplých a dobre prekyprených pôdach, bohatých na vápnik. Nie je úplne mrazuvzdorný a stáva sa, že nadzemná časť v zime úplne odumrie, ale na jar z podzemnej časti vypučia nové výhonky. Na zimu odporúčame rastlinu zakyť lístim alebo čečinou. Tymián je cenený pre svoju arómu, ktorej vďačí hlavne svojim éterickým olejom. Tymián sa pestuje ako rastlina korenia. Tymián sa tiež používa na výrobu parafarmaceutík a kozmetiky a zubné pasty. Tymián okrem toho obsahuje flavonoidy, triesloviny, organické kyseliny, saponíny a tiež minerálne soli.

Viac info

Hmotnosť 0.25 kg
Rozmery 9 × 9 × 10 cm
Druh:

Tymián Obyčajný, Tymián Citónový

Recenzie

Nikto zatiaľ nepridal hodnotenie.

Pridajte prvú recenziu pre “Tymián Obyčajný – Thymus Vulgaris”

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

TOP