Materina Dúška – Thymus serpyllum

2.20 

Materina Dúška – Thymus serpyllum patrí do čeľade Lamiaceae Martinov – hluchavkovité. Vyskytuje sa v jasných borovicových a brezových lesoch takmer v celej Európe, Severnej Afrike a Ázii. Často sa nachádza na rašeliniskách. Je to vždyzelený malý ker s plazivými výhonkami, vysoký je približne 5 cm. Má malé, tmavozelené listy, aromatické. Vzpriamené výhonky kvetenstva sú vysoké 10 cm.

Katalógové číslo: 900 Kategórie: ,

Popis

Materina Dúška – Thymus serpyllum patrí do čeľade Lamiaceae Martinov – hluchavkovité. Vyskytuje sa v jasných borovicových a brezových lesoch takmer v celej Európe, Severnej Afrike a Ázii. Často sa nachádza na rašeliniskách. Je to vždyzelený malý ker s plazivými výhonkami, vysoký je približne 5 cm. Má malé, tmavozelené listy, aromatické. Vzpriamené výhonky kvetenstva sú vysoké 10 cm. Materina Dúška má kvety bledo fialovočervené, zhromaždené v súkvetiach. Táto skalnička kvitne v mesiaci máj až október. Najlepšie rastie na suchých, slnečných, dokonca neúrodných miestach. Používa sa do skaliek, bylinkových záhrad a rastlín podobne ako rozchodník na streche budov. Vysádza sa v skupinách po 10 – 20 rastlín. 

Materina Dúška – Thymus serpyllum má rada hlavne slnečné miesta. Vhodné suchšie, dobre priepustné, hlinitopiesčité pôdy. Nevyžaduje pravidelné zalievanie a hnojenie. Po odkvitnutí ju zrežte. Zrezať ju odporúčame aj na jar a na jeseň. Krásne zhustne a nadobudne na sile. Vydrží rasť na jednom mieste aj niekoľko rokov. Je mrazuvzdorná do -25 až -30° C, ale na zimu ju odporúčame  radšej prikryť čečinou. V tieni rastie ale menej kvitne. Je to vynikajúci pôdopokryvný druh, vhodný do skaliek a oporných múrov, ako aj zelených striech. Je to rastlina ktoré nájdete na piesočnatých vresoviskách, skalnatých výbežkoch, kopcoch, brehoch, okrajoch ciest a brehoch pri rieke. Materina Dúška je jednou z rastlín atraktívna aj pre prilákanie včely.

Viac info

Hmotnosť 0.20 kg
Rozmery 10 × 10 × 5 cm

Recenzie

Nikto zatiaľ nepridal hodnotenie.

Pridajte prvú recenziu pre “Materina Dúška – Thymus serpyllum”

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

TOP