Krókus – Šafran (Crocus sativus)

1.80 

Krókus – Šafran (Crocus sativus) je rod rastlín z čeľade kosatcovité. Krókus vznikol ako mutácia Crocus cartwrightianus, ktorý je doma na Egejských ostrovoch. Rozmnožuje sa iba vegetatívne. Názov pochádza z arabčiny al. perzštiny zafaran – „žltá“. Má veľké kvety najčastejšie vo fialových odtieňoch tie majú piestik s dlhým hrdlom, charakteristický pre tento druh, s trojitou tmavo oranžovou farbou. Po usušení sa tieto rastliny stavajú najdrahším korením na svete.

Katalógové číslo: 911 Kategórie: ,

Popis

Krókus – Šafran (Crocus sativus) je rod rastlín z čeľade kosatcovité. Krókus vznikol ako mutácia Crocus cartwrightianus, ktorý je doma na Egejských ostrovoch. Rozmnožuje sa iba vegetatívne. Názov pochádza z arabčiny al. perzštiny zafaran – „žltá“. Má veľké kvety najčastejšie vo fialových odtieňoch tie majú piestik s dlhým hrdlom, charakteristický pre tento druh, s trojitou tmavo oranžovou farbou. Po usušení sa tieto rastliny stavajú najdrahším korením na svete. Napriek pomerne veľkým hľuzám je krokus nízka rastlina. Spravidla dorastá do výšky 6-12 cm. V skutočnosti sú to jednoročné rastliny, ale každý rok vytvárajú nové cibuľoviny, z ktorých sa budúci rok rozvinú nové kvety. Listy hladké, tmavozelené a tvoria ružicu.

Krókus – Šafran (Crocus sativus) má kvety, ktoré sa otvárajú v závislosti od počasia na jar alebo na jeseň koncom septembra, najčastejšie však v polovici alebo koncom októbra. Dáva záhrade krásny farebný vzhľad až do novembra. Pravidlo pre výsadbu je jednoduché, čím viac slnka dostane, tým viac kvetov vyprodukuje. Preto by mal byť vysadený na slnečnom mieste. Môže rásť aj v kvetináči. Na pestovanie je vhodná obyčajná kvetinová pôda s prímesou piesku. Kvety vydržia skôr sucho ako prebytočnú vodu. Za žiadnych okolností by sa nemali nadmerne polievať. Počas letných horúčav a sucha stačí občas zavlažovať, aby ste rastline dodali vodu. Ak sa šafran pestuje v kvetináči, nie je potrebné ďalšie hnojenie substrátu. V prípade záhradného pestovania môže byť pôda na jar mierne obohatená trochou kompostu.

 

Viac info

Hmotnosť 0.20 kg
Rozmery 8 × 8 × 8 cm
Farba kvetu:

biela, žltá, fialová

Recenzie

Nikto zatiaľ nepridal hodnotenie.

Pridajte prvú recenziu pre “Krókus – Šafran (Crocus sativus)”

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

TOP