Taričník skalný – Tarica skalná – Aurinia saxatilis

1.50 

Taričník skalný – Tarica skalnáAurinia saxatilis je okrasná rastlina pochádzajúca z Ázie a Európy. Patrí do čeľade Brassicaceae. Vo voľnej prírode sa vyskytuje v horských oblastiach Európy. Rastie na štrbinách a stenách vápenca. Dosahuje výšku 15 – 30 cm. Má vzpriamený rast. Čepieľkovité, ploché listy vytvárajú husté trsy.

Popis

Taričník skalný – Tarica skalnáAurinia saxatilis je okrasná rastlina pochádzajúca z Ázie a Európy. Patrí do čeľade Brassicaceae. Vo voľnej prírode sa vyskytuje v horských oblastiach Európy. Rastie na štrbinách a stenách vápenca. Dosahuje výšku 15 – 30 cm. Má vzpriamený rast. Čepieľkovité, ploché listy vytvárajú husté trsy. Kvety sú malé, žiarivé, žltej farby. Rastú nasadené na dlhých výhonkoch. Rastlina kvitne od apríla do mája. Tieto trvalky majú žlté voňavé kvety. Tarica by mala rásť na slnečných miestach – vtedy kvitne najkrajšie. Vhodné sú aj južné strany. Obľubuje priepustné, stredne úrodné kamenisto – piesočnaté podklady s vysokým obsahom vápnika. Tento druh je plne mrazuvzdorný.

Taričník skalný – Tarica skalná – Aurinia saxatilis môžu byť vysadené na jeseň alebo na jar. Tarica celkom dobre odoláva suchu. Polieva sa sporadicky – zvyčajne ide iba o mladé exempláre. Stojí za to jej pridať vápenec do pôdy. Po odkvitnutí sa odporúča zostrih výhonku kvetenstva, aby rastlinu neoslabil. Môže sa ľahko množiť zakorenením vrcholových odrezkov – v lete. Jedná sa o jeden z najcennejších druhov, ktorý na jar zdobí skalky. Vyzerá dobre, ak je zasadený v trhlinách v stenách a medzi kameňmi. Rastlinu je možné navyše použiť na vytvorenie farebných, slnečných záhonov v suchých porastoch. Je to jedna zo základných jarných trvaliek.

Viac info

Hmotnosť 0.25 kg
Rozmery 9 × 9 × 12 cm

Recenzie

Nikto zatiaľ nepridal hodnotenie.

Pridajte prvú recenziu pre “Taričník skalný – Tarica skalná – Aurinia saxatilis”

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

TOP