Levízia kalifornská – Lewisia cotyledon

2.00 

Levízia kalifornská – Lewisia cotyledon je druh kvitnúcej rastliny z čeľade Montiaceae známy pod všeobecnými názvami Siskiyou lewisia. Táto skalnička je pôvodom z južného Oregonu a severnej Kalifornii, kde rastie v skalnatom subalpínskom horskom prostredí. Kvety v tvare hviezdy môžu byť rôznych farieb. Počiatočný druh má ružové kvety, ale odrody môžu mať oranžové, žlté, biele, fialové alebo červené kvety.

Katalógové číslo: 995 Kategórie: , ,

Popis

Levízia kalifornská – Lewisia cotyledon je druh kvitnúcej rastliny z čeľade Montiaceae známy pod všeobecnými názvami Siskiyou lewisia. Táto skalnička je pôvodom z južného Oregonu a severnej Kalifornii, kde rastie v skalnatom subalpínskom horskom prostredí. Kvety v tvare hviezdy môžu byť rôznych farieb. Počiatočný druh má ružové kvety, ale odrody môžu mať oranžové, žlté, biele, fialové alebo červené kvety. Často na okrajoch okvetných lístkov sú biele pruhy alebo malé pruhy. Za priaznivých podmienok rastlina bohato kvitne. Listy levízie sú mäsité, kopijovité alebo čepieľkovité, vždy zelené, zhromaždené v plochých ružiciach. Rastlina rastie pomaly. Na jar vyrastajú z ružice kvetné stonky dlhé 20 – 40 cm, na ktorých sa v máji a júni vyvinú súkvetia kvetov s priemerom 2 – 4 cm.

Levízia kalifornská – Lewisia cotyledon kvitne v máji až do júla. V závislosti od odrody môže byť dátum o niečo neskôr alebo o niečo skôr. Môže sa opakovať kvitnutie aj v v skorej jeseni – septembri. Levízia je odolná trvalka, ale potrebuje správnu pôdu a polohu. Vyhovuje jej mierne podnebie, ale najmä v zime je citlivá na stojatú vodu. Tiež nemá rada nadmerné polievanie. Môžu ju potom  napadnúť škodcovia: vošky, slimáky a hrdza. Vysoká vlhkosť podkladu môže spôsobiť hnitie, preto je najlepšie ju zasadiť na skalku na priame slnko. Je dobré posypať okolo rastliny vrstvu štrku, aby sa zabránilo hnilobe.

Viac info

Hmotnosť 0.3 kg
Rozmery 10 × 10 × 12 cm
Farba kvetu typ:

I, II, III, IV, V, VI, VII, VIII, IX, X, XI, XII, XIII, XIV

Recenzie

Nikto zatiaľ nepridal hodnotenie.

Pridajte prvú recenziu pre “Levízia kalifornská – Lewisia cotyledon”

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

TOP